Praca w WinSCP

Program WinSCP to jedna z najpopularniejszych aplikacji dla systemu Windows umożliwiająca zarządzanie plikami na serwerze za pomocą protokołów SCP i SFTP. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony https://winscp.net/eng/download.php. Po pobraniu programu, należy zainstalować go na komputerze z domyślnymi ustawieniami.

Uwaga

Do łączenia się z uczelnianymi serwerami galaxy.agh.edu.pl i student.agh.edu.pl z wykorzystaniem protokołów SCP i SFTP w celu zarządzania plikami oraz folderami na nich (wysyłanie, pobieranie itp.), konieczne jest przebywanie w Uczelnianej Sieci Komputerowej lub uzyskanie zdalnego dostępu do sieci AGH poprzez usługę VPN.

1. Po zainstalowaniu i włączeniu programu połącz się z serwerem poprzez zalogowanie się. Jako nazwę hosta wpisz:
  • galaxy.agh.edu.pl (dotyczy pracowników, doktorantów i Jednostki AGH)
  • student.agh.edu.pl ( dotyczy studentów i organizacji studenckich).
  1. Następnie wprowadź nazwę użytkownika oraz hasło. Jeśli nie zmieniałeś jeszcze hasła na tym serwerze, to wprowadź hasło które otrzymałeś podczas procedury zakładania konta UNIX.
Uwaga

Pamiętaj, że nazwa użytkownika to treść znajdująca się przed znakiem "@", tj. w przypadku loginu "użytkownik@galaxy" lub "użytkownik@student" nazwą użytkownika jest tylko zbiór znaków "użytkownik".