VPN AGH

Opis usługi

VPN (ang. Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna tzw. sieć tunelowa. Pozwala na dostęp do sieci AGH dla użytkowników nieznajdujących się na terenie Kampusu AGH.

Umożliwia on wgląd do treści dostępnych jedynie w sieci AGH, aktywację niektórych licencji na oprogramowanie, czy korzystanie z serwera student. Nie umożliwia natomiast nawiązywania połączeń do zasobów zewnętrznych poprzez sieć AGH, co skutkuje między innymi brakiem możliwości korzystania z takich usług jak: biblioteki, wydawnictwa, etc.

Dostęp jest oparty o generowany indywidualnie dla każdego użytkownika klucz i certyfikat, których ważność trwa do końca roku kalendarzowego. Należy pamiętać o pobraniu nowej konfiguracji poprzez Panel AGH, co opisane jest w instrukcji: Aktualizacja certyfikatu VPN AGH

pracownicy, doktoranci, studenci oraz inne podmioty

Adres usługi

panel.agh.edu.pl

Wsparcie usługi

Pomoc IT

Usługi powiązane

Wi-Fi AGH, Panel AGH, Oprogramowanie

Parametry techniczne

• Maksymalna prędkość połączenia VPN AGH to 32 Mb/s.
  • Tylko jedno urządzenie w danym czasie korzystające z konfiguracji dedykowanej dla danego użytkownika może być połączone z siecią AGH poprzez VPN AGH.

Sposób korzystania

Korzystanie z usługi VPN AGH jest możliwe dla użytkowników mających dostęp do sieci Internet oraz Panelu AGH (posiadających konta pocztowe w domenie @agh.edu.pl lub @student.agh.edu.pl - szczegóły na temat zakładania konta pocztowego są dostępne w instrukcji: Zakładanie konta pocztowego). Konieczna jest również instalacja klienta Open VPN na swoim komputerze, co zostało opisane w instrukcji: Konfiguracja połączenia VPN.

Instrukcje

Częste pytania (FAQ)

VPN AGH służy do połączenia się z Uczelnianą Siecią Komputerową (USK AGH) dla osób przebywających poza Kampusem AGH. Dzięki obecności w sieci AGH masz dostęp do treści dostępnych tylko w tej sieci (takich jak połączenie z serwerem student poprzez SSH, wgląd w dokumenty takie jak np. Dokumenty AGH).

Niestety przy pomocy VPN AGH nie ma takiej możliwości. W takich sprawach należy kontaktować się z administratorem Wydziałowym.

Certyfikat jest aktualizowany co roku, na przełomie grudnia i stycznia.

Problem najprawdopodobniej jest spowodowany nieaktualnym certyfikatem. Zainstaluj nowy według instrukcji: Aktualizacja certyfikatu VPN.

Problem najprawdopodobniej leży po stronie dostarczyciela internetu. Jest duża szansa, że blokuje on port 1194 odpowiedzialny za połączenie VPN AGH.

W celu weryfikacji poprawności połączenia z VPN AGH wejdź na stronę http://galaxy4.agh.edu.pl/IP/.
Jeżeli pojawi się poniższa zawartość to VPN AGH został skonfigurowany poprawnie.

Name:  --- no dns ---
IP:    10.130. ...

Name:  --- no dns ---
IP:    2001:6d8:10:8210: ...